CARBON

 

Karbon Elyafı Palalar

Karbon ipliklerle 3K Twile standartında dokunmuş kumaş, hafiflik/tepkime süreleri grafiğindeki optimum verim ve derin dalışlarda az güçle fazla performans alma açısından en ideal malzemedir.

JAKBOENO palet palaları; karbon, karbon-kevlar ve cam olmak üzere üç farklı elyaf kumaştan, yumuşak, orta ve sert özelliklerde üretilmiştir.

Her pala elde tek tek yapılmaktadır. Kamuflaj desenler ve yazılar, çizilme ve aşınmalarda silinmemeleri için serigraf baskı tekniği ile doğrudan kumaş üzerine basılmış, her kumaş epoxy reçine malzeme içine alınarak çelik kalıplarda fırınlanmıştır. Pala dibinde 1,40 mm olan et kalınlığı, pala ucunda 0,60 mm ye düşmektedir. Bu incelme, standart katman soyma işleminin aksine kalıpta elde edilmektedir.

Ayaklık içine giren bölüm ideal ergonomide 22o açı ile sonlandırılmıştır.

Epdm kauçuk yan bantlar, palanın her ayaklığa kolayca adapte edilebilmeleri için standartların aksine, ters T şeklinde imal edilmiştir. Bu dizaynda kullanıcı, bantları ayaklık çatalı boyuna göre kesmek ve yontmak gibi risklere girmeden sadece çatal kanalına oturtup yapıştırmakla sonuç alabilmektedir.

Yan bantların ters T olmasından dolayı kaybedilen alan, pala uçlarının dışbükey yapısı sayesinde geri kazanılmıştır.

Dışbükey yapı, kullanıcıya standart V uçlu palalara göre %8 daha fazla alan kazandırmaktadır.
 Cm2/performans grafiğindeki ideal ölçüler, genel tanıtım bölümündeki şemada görüldüğü gibidir.

 

 

GLASS

 

Cam Elyafı Palalar

 

Kompozit imalat teknolojilerine çok uygun bir malzeme olan cam ipliklerden dokunmuş kumaşların, epoxy reçine ile kalıplanması sonucu elde edilir.

Gerek sağlamlıkları, gerek fiyat avantajları açısından en uygun malzemedir.  

0-15 metre aralığında yeterli konfor ve performans sağlamaktadır.

GLASS palalar, Reef Green kamuflaj desenlerinde üretilmektedir.

Bu desenler, cam elyafı kumaşın üzerine transfer ofset sistemi ile basılmakta daha sonra epoxy reçine ile kalıplanmaktadır. Bu nedenle çizilme ve zedelenmelerde, baskı desenleri zarar görmemektedir.

 

 

 

GENEL TANITIM

 

JAKBOENO palet palaları; karbon, karbon-kevlar ve cam olmak üzere üç farklı elyaf kumaştan, yumuşak, orta ve sert özelliklerde üretilmiştir.

Her pala elde tek tek yapılmaktadır. Kamuflaj desenler ve yazılar, çizilme ve aşınmalarda silinmemeleri için ofset transfer baskı tekniği ile doğrudan kumaş üzerine basılmış, her kumaş epoxy reçine malzeme içine alınarak çelik kalıplarda fırınlanmıştır. Pala dibinde 1,40 mm olan et kalınlığı, pala ucunda 0,60 mm ye düşmektedir. Bu incelme, standart katman soyma işleminin aksine kalıpta elde edilmektedir.

Ayaklık içine giren bölüm ideal ergonomide 22o açı ile sonlandırılmıştır.

Pvc yan bantlar, palanın her ayaklığa kolayca adapte edilebilmeleri için standartların aksine, ters T şeklinde imal edilmiştir. Bu dizaynda kullanıcı, bantları ayaklık çatalı boyuna göre kesmek ve yontmak gibi risklere girmeden sadece çatal kanalına oturtup yapıştırmakla sonuç alabilmektedir.

Yan bantların ters T olmasından dolayı kaybedilen alan, pala uçlarının dışbükey yapısı sayesinde geri kazanılmıştır.

Dışbükey yapı, kullanıcıya standart V uçlu palalara göre %8 daha fazla alan kazandırmaktadır.

 

 

 

 

Karbon elyaf karakteristikleri

Sağlamlık, hafiflik, kimyasallara direnç, esneklik, konfor, ölçü sadakati kesik ve deliklere direnç ve yanmazlık, karbon ipliklerden dokunmuş kumaşların çok geniş bir kullanım alanı bulmasının nedenleridir. Dokumada kullanılan karbon iplikler 0.005 – 0.010 mm kalınlığındadır.

Bu özellikler palet palaları ve tüfek gövdeleri için de son derece avantaj getirmektedirler.

 

               

 

 

    

 

 

 

Kevlar elyaf karakteristikleri

Kevlar(Aramid) elyaflardan dokunmuş kumaşlar koruma amaçlı ürünlerde kullanılmaktadır. Son derece hafif ve çelikten 4 kat daha sağlam olan Kevlar iplikler, diğer elyaflarla karıştırılarak çok daha hafif, esnek ve dayanıklı kumaşlar elde edilmektedir.

 

Atkı’ da Karbon, çözgü’ de Kevlar ipliklerden dokunan kumaş, hafifliği ve hafızasız olmasının yanına sağlamlığı da koyarak geniş kullanım alanlı bir palet palası için mükemmel bir malzeme oluşturmaktadır.

 

Cam elyaf karakteristikleri

1600oC de eritilen camın 0,005 - 0,020 mm kalınlığında ipliklere dönüştürülmesi ile elde edilir. Epoxy reçine ile mükemmel tutunma sağlayabildiği için bu ipliklerden dokunan kumaşlar palet palalarında iyi sonuç vermektedir.

 

Tepkime süreleri ve hafıza karakteri, karbon elyaflara göre biraz daha az olmasına rağmen, maaliyetlerinin daha düşük olması ve fiyat/kalite performansının optimum olması açısından geniş kullanım alanı bulmaktadır.